“Puudutatud”

“Puudutatud”

Režissöör: Margreth Olin
Aasta: 2016
Kestus: 97 min
Riik: Norra
Keel: norra

Tutvustus:

Joralf Gjerstad ehk “Snåsa Kallen” on üle Norra tuntud ravitseja, kelle poole on pöördunud isegi suusaäss Petter Northug. Põhja-Norra väikelinnas elav 90-aastane mees võtab täiesti tasuta iga päev vastu abivajajaid ning tema soojust kiirgavad käed on puudutanud juba ligi 50 000 inimest.

Rääkides selliste ebatavaliste võimetega inimestest minnakse tavaliselt kahte äärmusesse – kas lastakse neil paista pühamehe ja maagina või siis paljastatakse karismaatilise fassaadi alt hoopis manipulaatorist šarlatan. Tuntud režissöör Margreth Olin on fookusesse võtnud eelkõige patsiendid ja asja inimliku mõõtme. “Snåsa Kalleni” tegevust uurinud väidavad, et tegemist pole muu kui platseebo-efekti ja inimeste enesesisestusega. Aga kas ka see pole mitte kaunis ja tähelepanuväärne?

Margreth Olin filmib 22 seanssi, mida “Snåsa Kallen” inimestega läbi viib. Tema poole pöördujate vanus ja kaebused on erinevad. Kellel on probleeme koolikiusamisega, keda vaevavad ärevusehood, keda rasked haigused jne. Me näeme inimesi, kes lasevad ennast nii otseselt kui ka ülekantud tähenduses puudutada sellel väga soojal ja muhedal vanahärral, kes tundub alati nii rahulik ja optimistlik.

Mis siis tegelikult juhtub ja miks hakkab inimestel peale seda palju kergem? Kui palju aitab meid lihtsalt kellegi hea inimese kaastunne ja tema antud lootusekiir? Kas inimesed on tõepoolest suutelised hoopis ise end tervendama ja kokku võtma? (Allikas: Kino Artis)

Filipp Kruusvall